הנגשת מבנים ציבוריים לנכים

גישה לנכים

לא פשוט להיות נכה באופן כללי אך נדמה שבישראל החיים שלהם הרבה יותר קשים. בשנים האחרונות, יצאו מספר חוקים שאמורים לשמור על זכויותיהם של הנכים לזכות למרחבים ציבוריים מונגשים שיתנו להם להרגיש שווים, אך בפועל זו אינה המציאות. באלו מבנים ניתן להנגיש מבנים ציבוריים לנכים?

רמפה מובנית לנכים

אחד הפתרונות הטובים ביותר להנגשת מבנים ציבוריים לנכים היא כמובן הרמפה, שהיא למעשה גם הפתרון המוכר ביותר. למי שיש בן משפחה או חבר נכה, יודע שיש גם רמפה נייד שיכולה לעזור לנכה להתגבר על גרמי מדרגות רבים, אך כאן אנו מדברים על רמפה מובנית. כיום רוב המבנים הציבוריים נבנים עם רמפה כזו וגם מבנים קיימים מקבלים אותה בתוספת בנייה. רמפה זו בדרך כלל תהיה עשויה מאותו החומר ששימש לבנייה של המדרגות, כאשר זה פתרון יעיל ופשוט במיוחד. הנכה יכול לעלות עם כיסא הגלגלים במעלה הרמפה באופן עצמאי, בלי שימוש במכשירים חשמליים כלשהם.

התקנת מעלון לנכים

התקנת מעלונים לנכים היא אחת האפשרויות הטובות ביותר שיש כיום. קל מאוד להתבלבל בין מעלון לבין מעלית אם כי זה הזמן להבין מה ההבדלים ביניהם. בניגוד למעלית, מעלון לנכים אינו דורש הריסה של חלק מהמבנה ואין צורך בחלל אנכי בו המעלית צריכה לעלות. מעלונים לנכים הם מתקנים שמותקנים על צד המדרגות, כאשר מסילה ארוכה נישאת לכל אורך המדרגות ועליה מותקן כיסא או במה קטנה. יש סוגים שונים של מעלונים כאשר יש כאלו שיכולים לפעול בצורה מהירה יותר, שקטה יותר וכמובן גם כאלו שמצליחים להרים משקלים כבדים יותר, וההפעלה שלהם פשוטה מאוד.

התקנת מעלית לנכים

יש שיאמרו כי מעלית לנכים היא הפתרון הכי טוב שיש. בסופו של דבר המעלית היא המתקן המוכר ביותר שיש והיא זו שפותרת את בעיית הנגישות בתוך קניונים, בנייני משרדים וגם בעסקים רבים. עם זאת, ההתקנה שלה הרבה יותר יקרה ממעלון לנכים והיא דורשת הרס של המבנה לצורך ההתקנה בחלק מן המקרים. עם זאת, יש למעלית מגוון רחב של יתרונות, כמו למשל השקט בפעולה שלה, קלות ופשטות הפעולה, היכולת לסחוב משקלים כבדים יותר כולל כמה אנשים יחדיו וכמובן גם פתרון הולם לנשים עם עגלות תינוק, אנשים עם מטענים כבדים כמו מזוודות וכן הלאה.

כיצד לבחור את הפתרון המתאים?

יש מגוון רחב של דרכים להנגשת מבנים ציבוריים לנכים, כדי להכריע בשאלה מה תהיה הדרך הטובה ביותר יש צורך להתחשב במספר פרמטרים. ראשית, צריך להבין האם יש אפשרות מעשית להקים מעלית, כאשר יש צורך לקבל את ההחלטה הזו גם לפי התקציב שעומד לרשות המקום. מעלון לנכים יכול להיות פתרון נהדר, כאשר אין אפשרות להקים מעלית או כאשר יש צורך בפתרון קיצוני פחות שלא דורש בנייה מחדש או עבודה ארוכה. המעלונים מבצעים עבודה אמינה ובטוחה ומנגישים גם מבנים ישנים עבור הנכים.