תחליפי ביצה טבעוניים לאפייה מוצלחת

הרגע הזה בו נוגסים במאפה טרי, שאך לפני דקות ספורות עזב את מקומו הבטוח והנעים בתוך התנור הביתי, מוכר לכולנו. מעטים המאכלים שיכולים לספק לנו אושר רגעי וכמעט ילדותי כמו מאפים טריים, שענן ריחם נשאר לרחף באוויר גם כאשר להם בעצמם לא נותר עוד זכר, ומזמין את כל השכנים לקנא. אומנם, לכאורה, סוג זה של מזון מתאים לטבעונים כמו כפפה ליד בשל הסתמכותו על מרכיבים טבעוניים ברובם אך מרכיב אחד בסיסי בד"כ נותר מאתגר – הביצה.

מאפים מלוחים

תפקיד הביצה באפייה

מטרת הביצה ברוב המאכלים הדורשים אפייה בתנור היא לשמש כדבק עבור שאר המרכיבים במתכון. אנחנו נוטים להוסיף אותה לתוך הבלילה כדי לייצב אותה ולאפשר לה לשמור על צורתה ומרקמה הרצוי. לעיתים אנו גם משתמשים בה על מנת להזהיב ולתת צבע מושך ואטרקטיבי יותר למאפים מלוחים ומתוקים גם יחד. בנוסף, הביצה תורמת להגדלת הנפח של התערובת ומוסיפה גם טעם ייחודי. חשוב לציין כי בהחלט ניתן לוותר עליה אך קיים סיכון שהבצק שהכנו יהיה פחות יציב ומועד להתפוררות.

אלטרנטיבות הקיימות היום בשוק:

כיום ניתן למצוא תחליפים רבים ויצירתיים לשימוש בביצה, בבישול בכלל ובאפייה בפרט. עד כדי כך עולם הטבעונות התפתח שניתן אף למצוא גרסאות טבעוניות לחביתה. מומלץ למצוא מתכון ספציפי כדי להיות בטוחים ביחס ובכמויות המומלצות אך באופן עקרוני ניתן להשתמש באחד מהבאים: טחינה טהורה, קטניות, טופו, תפו"א שעברו בישול בתוספת טיפת מים, חמאת בוטנים, קמח תפוחי אדמה, קמחי חומוס או לחילופין קמח עדשים. הדגש הוא להפוך את המרכיבים הבאים למעין משחה דביקה בעזרת קצת מים, אותה ניתן להוסיף לאוכל בשלב שבו מוסיפים בד"כ את הביצה. הכמות הרצויה לכל תחליף משתנה אבל בד"כ מדובר על בין שתיים לשלוש כפות השוות ערך לביצה אחת.

התאמת התחליף לסוג האוכל:

מכיוון שלכל מאכל יש טעמים שונים, על מנת שיצא לנו טעים, רצוי להתאים את תחליף הביצה לטעם הסופי אליו אנו שואפים. כך למשל, עבור מאכלים מתוקים ומאפים הגיוני יותר להשתמש באופציה של חמאת הבוטנים או חצי בננה/תפוח/אגס טחונים בבלנדר. לעומת זאת עבור קציצות כדאי להשתמש בתערובת יותר ניטרלית של קורנפלור עם מים או שילוב של שתי כפות קמח עם כף שמן, כף מים וקורטוב של אבקת אפייה.

לנסות, לנסות, ועוד פעם לנסות…

אם לא מצאתם מתכון מסודר לשאוב ממנו, אל תמנעו מלנסות בכל זאת שילובים שונים של הדוגמאות המובאות כאן. בסופו של דבר אפייה היא שילוב של מדע מדויק עם אומנות ולא תמיד מצליחים בפעם הראשונה. אל תוותרו לעצמכם – בסופו של דבר, כפי שצוין קודם לכן, תפקיד הביצה הוא בעיקר להיות דבק, ומשאיר לכם לא מעט מקום לאלתר – צאו ותתפרעו.

*אזהרה – אין להשתמש באמת בדבק במקום ביצה.

בקרו אותנו עכשיו לעוד הרבה מתכונים טעימים למאפים מלוחים ועוד