החשיבות של מסנן מים עבור בריאותכם

מי הברז בישראל לא תמיד ראויים לשתייה וחשוב להתקין מסנן ייעודי כדי לשפר את הערך הבריאותי שלהם. אפשר לטהר את המים באמצעות סוגים שונים של מסננים, אך כדאי להכיר את ההבדלים בין הדגמים וליהנות מכל היתרונות שיש להם להציע.

מדדי המליחות ומפלס המים מהווים רכיב מרכזי בקביעת איכות מי השתייה בישראל. נכון לשנת 2016, מי התהום מספקים 60%-70% מצריכת המים השנתית בישראל. למרות שבעתיד עשוי המספר הזה להשתנות בגלל השימוש הגובר במי ים מותפלים, מדובר עדיין על סוגיה שדורשת התייחסות. בנוסף, יש לציין שמרבית מי התהום מופקים משני אקוויפרים בלבד (אקוויפר החוף ואקוויפר ההר) ולכן מעקב שוטף אחר זמינותם הכרחי לצורך המשך קיומם כמקורות המים של המדינה.

מי השתייה בארץ נמצאים תחת תחום האחריות של משרד הבריאות. המים עוברים סדרה ארוכה של טיפולים ותהליכים לפני שהם מגיעים לברזים, בעיקר במטרה להוריד את עכירותם ולהרחיק חומרים כימיים. מעבר לכך, הטיפולים של משרד הבריאות נועדו להוסיף כלור כאמצעי לחיטוי המים מפני חיידקים. זהו חומר מחמצן חזק שהורג מיקרואורגניזמים רבים, אך מצד שני גם משפיע לשלילה על טעם וריח המים.

מהו מסנן וכיצד הוא פועל בתוך המים?
אחד הפתרונות היחידים למצב המים בישראל הוא התקנת מסנן ייעודי. מסנן מים מרחיק מהם חלקיקים מרחפים שגודלם מיליונית המילימטר ותפקידו למנוע זיהום. מסנן מכני פועל על עיקרון פיזיקלי פשוט יחסית של הפרדה על בסיס גודל, לעומת מסנן פחם פעיל שעשוי פחמן עם נקבוביות רבות ושטח פנים רב. מסנן מכני מאפשר מעבר מים בלבד והוא לא מקטין את כמות האבנית, בעוד מסנן פחם פעיל מרחיק כלור חופשי ותרכובות אורגניות על ידי ספיחתם לנקבוביות.

המסנן הוא פתרון קצה שמותקן בבית הלקוח ומכאן השפעתו הרבה על איכות המים. המסנן מצליח לענות על צורך פונקציונאלי כי בלחיצת כפתור אחת אפשר לקבל ישירות מים רותחים או קרים, למדוד באופן מדויק את כמות המים ולמנוע חדירת מזהמים. בנוסף, החלקיקים שאותם מרחיק המסנן נושאים לעיתים חומרים מזהמים אורגניים ובקטריאליים.

מחקרים מראים שהתקנת מסנן מגדילה את כמות המים שנצרכים בקרב משפחות. הסיבה לכך היא שהמסנן משפר את הטעם של המים, וכך מעודד גם ילדים לצרוך אותם על חשבון משקאות ממותקים או מסוכרים. המסנן מהווה מהבחינה הזו השקעה משתלמת לטווח ארוך. הוא משפר את הבריאות באופן מיידי, אך מרגיל את בני המשפחה למים מינרליים ומסייע לגוף להתמודד בצורה טבעית עם מחלות, וירוסים וחיידקים.

לסיכום, השוק בישראל מציע סוגים שונים של מסנני מים. כדאי לבחור היטב את המסנן שמתאים  לצרכים הביתיים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות. עם זאת, אסור לוותר על התקנת מסנן בגלל היתרונות הבריאותיים שלו.