מה עדיף – רכב מכני או רכב היברידי?

רכב היברידי

מתלבטים בין רכישת רכב היברידי לבין רכישת רכב בעל יכולת הנעה על בנזין או דיזל? בשורות הבאות ננסה להבין מה הם היתרונות אל מול החסרונות של הרכב ההיברידי.

רכב היברידי – מה זה בכלל?

התרגום המילולי של המילה היברידית לעברית הוא "כלאיים", כלומר, רכב המצויד ביותר ממקור הנעה אחד. המכונית ההיברידית היא למעשה כלי רכב המונע באמצעות מנוע בעירה (דלק או בנזין) לצד מנוע חשמלי הפועל באמצעות מצברים. בכלי הרכב ההיברידי פועל מחשב שתפקידו לנהל את פעולת המנועים ובהתאם לאופי הנסיעה לקבוע את אופי פעולה ההנעה והנסיעה. המחשב המותקן ברכבים ההיברידים נועד להוביל לחיסכון מרבי בצריכת הדלק, וזאת הסיבה שרכבים היברידים שווקו לציבור הנהגים ברחבי העולם כרכבים חסכוניים ו-"ירוקים" התורמים לסביבה.

בישראל, קטגוריית הרכבים ההיברידית הינה קטגוריית רכבים מצומצמת מזו העומדת לרשות הנהגים בכל רחבי העולם המערבי והמתקדם, כאשר בין יתר יצרניות הרכב המשווקות רכבים היברידים בישראל תמצאו את חברת טויוטה, הונדה, שברולט, אופל ו-לקסוס. הרכבים ההיברידיים משווקים בישראל בעיקר באמצעות קטגוריית הרכב המשפחתי, לרבות, כלי רכב 7 מקומות המיועדים למשפחות בנות 5 עד 7 נפשות.

המכונית ההיברידית מתוכננת בצורה כזו המאפשרת לכלי הרכב לנוע באמצעות כל אחד מהמנועים המצויים בתוכו, כאשר במהירות נמוכה הרכב פועל באמצעות המנוע החשמלי, ואילו במהירות גבוהות הרכב פועל באמצעות מנוע הבנזין או הדיזל. יחד עם זאת, ישנם כלי רכב היברידיים הפועלים גם במהירויות גבוהות באמצעות המנוע החשמלי, כאשר מנוע הבנזין או הדיזל משמש כמעין מנוע חלופי הנכנס לפעולה אך ורק כאשר מצברי הרכב מתרוקנים.

מבחינת עלות הרכבים ההיברידיים אל מול עלות הרכבים הרגילים (מכאניים), העלות המוצעת לכם בישראל הינה זהה ברוב המקרים, וזאת בשל ההטבות המוצעות לרוכשי מכונית היברידית בישראל. יחד עם זאת חשוב לזכור באחזקת הרכב ההיברידי הינה יקרה יותר לטווח הרחוק מאחזקת רכב מכני רגיל, וזאת מכיוון שהטיפול ברכב מחייב גם טיפול בשני מערכות הנעה ולעיתים יותר. המצברים המותקנים במכוניות ההיברידיות מחייבות את החלפתן אחת למספר שנים, וכפועל יוצא מכך, עלות התחזוקה לטווח הרחוק הינה גבוהה יותר.

היתרון הבולט של הרכב ההיברידי הוא כמובן בצריכת הדלק הנמוכה באופן יחסי אל מול צריכת הדלק ברכבים מכאניים רגילים. יחד עם זאת, יתרון זה הופך למשמעותי אך ורק לאנשים שהיקף הקילומטרים אותו הם חוצים במהלך השנה עולה על 15,000 ק"מ.

יתרון נוסף הטמון במכוניות ההיברידית הוא כמובן נטילת חלקכם בכל הנוגע לשמירה על הסביבה. הרכב ההיברידי הפועל בחלק מהזמן על מצברים חשמליים מצמצם באופן ניכר את צריכת הדלק, וכפועל יוצא מכך, מזהם פחות את הסביבה.

לסיכום, הרכב ההיברידי הפועל כמעין רכב "כלאיים" בין הרכב החשמלי שככל הנראה יהיה העתיד התחבורתי של כולנו לבין הרכב המכני הפועל על בנזין או דיזל, מהווה פתרון תחבורתי לאנשים שצריכת הדלק החודשית שלהם הינה גבוהה במיוחד.