איטום גגות לקראת החורף

איטום גגות

הסתיו כבר בפתח וזהו זמן מצוין לבדוק את מצב איטום הגג בבניין בו אתם מתגוררים. כידוע לכל, איטום גג הבנין הוא פעולה שיש לבצע מדי תקופה, ועדיף לעשות זאת עוד בטרם התחילה עונת החורף הגשומה. בישראל אמנם העונה הגשומה היא קצרה למדי, אך הנזקים הנגרמים כתוצאה מחדירת מי גשמים לקירות הבניין יכולים להיות הרסניים ולהוביל למסכת תיקונים יקרה. השקעה באיטום איכותי של הגג וכן תחזוקה נאותה שלו לאורך זמן תסייע לכם במניעת הצפות, חדירת מים, טפטופים, רטיבות ולחות בקירות ושאר צרות אופייניות. אם אתם גרים בבית משותף או בבית פרטי, רצוי להזמין בתחילת הסתיו חברה מקצועית לאיטום גגות לצורך בדיקת הגג ואיטומו במקרה הצורך.

בחירת חומרי איטום לגג

כיום בשוק ישנם סוגים שונים של חומרי איטום המשמשים באופן תדיר למטרת איטום גגות ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות (ועל כך בהמשך). בחירת חומר האיטום מתבצעת בהתאם לתשתית הקיימת על הגג: יש לבחור בחומר זהה או חומר מאותה משפחה של חומרי איטום של החומר הקיים כבר על הגג, ולהימנע מערבוב חומרים. הסיבה- חומרי איטום מסוגים שונים לא מתחברים היטב זה לזה. אם נניח חומר איטום מסוג אחד, כמו למשל יריעות ביטומניות, על גבי תשתית של חומרים אקריליים, החומרים לא ייאחזו היטב זה לזה וכתוצאה מכך האיטום לא יהיה מספיק טוב ויקרוס במהירות. לכן, אם בוחרים בחומר שאינו תואם לתשתית הגג הקיימת עדיף להסיר קודם את התשתית הישנה ולהניח את חומר האיטום החדש ישירות של תשתית הבטון של הגג.

חומרי איטום נפוצים

כאמור, בשוק כיום קיים מגוון רחב של חומרי איטום ושיטות איטום שונות. הנפוצים שבהם:

איטום בזפת – השיטה הוותיקה והמוכרת ביותר לאיטום גגות, בה נמרחת שכבה של זפת חמה על גבי כל שטח הגג. מתאימה לגגות ישנים עם תשתית זפת קיימת או גגות חדשים. נחשבת לזולה אך עמידה פחות לאורך זמן וכן מצריכה הוספת שכבת סיד פעם בכמה זמן.

איטום באמצעות יריעות ביטומניות – נחשבת לשיטה הפופולרית כיום בישראל. ישנם שני סוגים עיקריים של יריעות ביטומניות: כאלו המשמשות לאיטום גגות החשופים לשמש ישירה וכאלו המשמשות לאיטום רצפות ומרתפים. היריעות הביטומניות נחשבות לחזקות במיוחד, גמישות ועמידות לאורך זמן, אך זו שיטת איטום יקרה יחסית.

איטום בחומרים אקריליים – חומרי האיטום האקריליים הם חומרים משחתיים המונחים בהתזה או מריחה על גבי המשטח. הם מתאימים לתשתית בטון בלבד ואינם עמידים בתנאים של מים עומדים, לכן משמשים בעיקר לאיטום גגות משופעים.

יריעות PVC או EPDM – יריעות איטום אלו מונחות על הגג אך לא מודבקות אליו. נחשבות לגמישות, חזקות ועמידות לאורך שנים, מתאימות לכל סוגי הגגות. חסרונן: בגלל שאינן מחוברות לגג ישנם סיכויים גבוהים לנזילות מקומיות ולחדירות מים.

חומרי איטום פוליאוריטנים – מתאימים במיוחד לאיטום גגות בטון, זפת או גגות מרוצפים. נחשבים עמידים וארוכי טווח ומתאימים בעיקר לאיטום מרפסות או גגות קטנים. נחשבים לשיטה יקרה יחסית.

לסיכום, הסתיו הוא התקופה הטובה ביותר לביצוע בדיקה יסודית של מצב הגג ולביצוע עבודות איטום במקרה הצורך. אם אתם מעוניינים באיטום איכותי שיחזיק מעמד לאורך זמן, רצוי לפנות לחברת איטום גגות מקצועית ומנוסה המתמחה בעבודה עם סוגים שונים של חומרי איטום, אשר תוכל להתאים את חומר האיטום המתאים ביותר לגג שלכם וכמובן לתקציב שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *