גידול הידרופוני
כללי

גידול קנאביס הידרופוני או באדמה?

*** הערה – לידיעת משטרת ישראל:  מאמר זה נכתב על אדמת הולנד, שם גידול וצריכה של צמח הקאנביס מותרת על פי חוק!

למעשה אין דרך לדעת מי היה הראשון שגידל מריחואנה בטכניקת הגידול ההידרופוני. יש לא מעט אנשים שטוענים שהם היו הראשונים או שהם לפחות מכירים באופן אישי את הראשון, אך אין לאף אחד הוכחה חותכת. ואם אני מנסה להיות מציאותי אז לך תפריד בין בדיה לבין אמת כאשר מדובר בטענות אודות מריחואנה ☺.

מה שכן ניתן לומר במידה רבה של ביטחון וודאות זה שיש ויכוח ארוך שנים בין שתי גישות לתהליך גידול קנאביס. יש את התומכים הגדולים בגישה ההידרופונית, ומנגד עומדים – חסידי הגידול באדמה. הוויכוח מתקיים עד היום. ממש כשם שבאקדמיה ניטש הוויכוח על שאלת גוף ונפש או שאלת מולד או נלמד, כך גם בעולם גידולי הקנאביס.

יש לי כאן בהולנד לא מעט חברים שעוסקים בגידול צמח הקנאביס, חלקם מגדלים באדמה וחלקם בשיטת הידרו, וכל אחד מהם נשבע לי שהשיטה שבה הוא משתמש היא היא השיטה הטובה ביותר. אני משתדל להקשיב לשני הצדדים ולא להתערב, כי ויכוחים כאלו לא מוכרעים באירועים חברתיים עם מוסיקה פסיכדלית ברקע. אני מניח שההכרעה מה עדיף – גידול הידרופוני או באדמה – הינה סובייקטיבית ובעצם נשענת על התשובה לשאלה מה עדיף לך כמגדל קנאביס?

גידול קנאביס באדמה

לשם כך דיברתי עם כמה מגדלים הולנדים ותיקים, נציגים משתי הגישות. מסתבר שיש יתרונות וחסרונות לכל שיטה. הנה הם לפניכם:

גידול קנאביס באדמה הוא לכאורה קל יותר: שותלים באדמה, מדשנים, משקים היטב, מארגנים שפע של אור ושמש, נותנים לו אהבה ותשומת לב והוא יגדל. אולם, הדברים הם לא כל כך פשוטים כפי שחסדי גישת הגידול באדמה מספרים. כאשר אנחנו שותלים קנאביס באדמה אנחנו צריכים להעניק לצמח הרבה מאוד תשומת לב, הרבה מאוד שמש וחום ואם לא מרססים הרי שיש לנו חזית קרב מול מזיקים שונים.

גידול הידרופוני של קנאביס נשמע מורכב יותר בהתחלה. צריך לרכוש משאבות, מיכלים, פילטרים וכו'. מאחר וגידולי הידרו מבוססים על מים יש חשש להתפתחות של מיני אצות שעשויות להרוס את הצמח.  אך יש לו גם לא מעט יתרונות. כך למשל, אפשר ליצור גידולי קנאביס אחידים, כי בגידול הידרופוני אנחנו שולטים על כל שלבי התהליך באופן מלא.

גידול הידרופוני של קנאביס – יתרונות

כאשר אנחנו שותלים באדמה זרעי קנאביס לא נדע אף פעם כמה דשן יש, כי יש את הדשן שאנחנו הכנסנו אבל גם יש את הדשן שמצוי כבר באדמה באופן טבעי. יתרה מכך, קנאביס גדל מהר יותר בגידול הידרופוני.

עוד יתרון לגידול הידרופוני הוא שניתן לגדל קנאביס אורגני ונטול ריסוסים או דשנים כימיים, אם כי מומחים טוענים שזה לא פשוט לגדל קנאביס אורגני. עוד יתרון שציינו מגדלים הידרופוניים בפני הוא היתרון האסתטי.

מסתבר שפרחי קנאביס שגודל בתנאים הידרופוניים יצאו יפים יותר, ואלמנט זה חשוב מאוד למגדלים המסחריים ההולנדים – כי מניסיונם, כאשר הצרכנים קונים הם קונים גם עם העיניים – הם אוהבים לראות פרחי מריחואנה נוצצים, מכוסים קריסטל ונאים למראה.

כפי שניתן לראות לא סתמנו את הגולל על הוויכוח. אבל אפשר להגיד בכלליות שכדאי למגדלי קנאביס מתחילים אשר מגדלים לשימוש עצמי להתחיל לגדל באדמה ולאט לאט לעבור לגידולי הידרו, ואילו למגדלים מסחריים ומנוסים מתאים יותר גידול הידרופוני.

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.