הורוסקופ
כללי

מה אומר ההורוסקופ גם לציניקנים שבינינו?

למרות שאני ספקן ידוע, אולי אפילו קצת ציניקן, אני חייב להודות שמדי פעם אני מציץ בתחזית האסטרולוגית שלי. יום ההולדת שלי חל בנובמבר וכשאני מספר לחברים או לקולגות שיש לי יום הולדת אז תמיד יש איזה חכם בלילה שאומר לי "ידעתי שאתה מזל עקרב!!!". נו באמת, אם ידעת את זה למה לא ציינת את זה קודם לפני שאמרתי שיש לי יום הולדת????? וחוץ מזה מה בדיוק גרם לאותו לאדם לחשוב שאני מזל עקרב, אה??
האם יש מכנה משותף ביני לבין ג'וני מיטשל או זהבה בן? כי הקול שלי פשוט מזעזע, אני לא יכול להחזיק פזמון אפילו, גם לא במקלחת. אולי זה הדמיון המדהים בין קווי האופי שלי לבין אופיים של אנשים מפורסמים אחרים כמו ספי ריבלין (זצ"ל), פיני גרשון או חוסיין, מלך ירדן.

למעשה אם אני פותח מילון, בודק ומחפש אני מגלה שעל פי כל הורוסקופ בני מזל עקרב הם בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר לגנות ולהפחית מערכם של דברים כמו אסטרולוגיה או הורוסקופ, מאחר ומדובר באנשים רציניים ומחושבים. עם זאת, אולי יש משהו שהוא כן נכון באסטרולוגיה, אני מוכן לגייס את כל הרצינות האופיינית למזל שלי ולבחון באופן ביקורתי את שידוע לנו על גלגל המזלות.

מוכנים להשתתף בניסוי…?

ניסוי שנערך במחצית המאה ה-20 הראה למשל שכאשר נבדקים עברו מבחן אישיות ולאחר מכן קיבלו פתק שעליו כתובה הערכה של אישיותם, רובם דירגו את דיוק ההערכה בציון גבוה. העניין הוא שכולם קיבלו את אותה הערכה, באותן המילים. למעשה ההערכה שניתנה להם נגזרה מתחזית אסטרולוגית של מזל אריה בחודש מאי באותה שנה. בכל זאת, כולם הסכימו עם אותה הערכה שאין בינה לבין מבחן האישיות שום קשר. הממצאים של אותו מחקר מפורסם הראו כי אנחנו, בני האדם, נוטים לקבל פירושים עמומים והצהרות כלליות כנכונות, גם אם אין לנו שום מדדים אובייקטיבים לבדוק את אמיתות ההערכות וההצהרות.
מחקר זה ועוד מחקרים רבים נוספים שנערכו בפסיכולוגיה במהלך העשורים האחרונים מראים שאנחנו קוראים את ההורוסקופ שלנו ומפרשים אותו בהתאם לאמונות שלנו. ואולי אין בזה שום דבר רע. אם אנחנו קוראים אודות המזל שלנו וזה נוטע בנו מוטיבציה להשיג את המטרות שלנו, מונע מאיתנו טעויות ומסייע לנו למצוא אושר (אופסססס, פתאום אני נשמע כמו תחזית אסטרולוגית בעצמי) אז למה לא בעצם????

כפי שהתוודיתי בתחילת הכתבה קריאת התחזית האסטרולוגית שלנו יכולה להיות כיף אולי אפילו פעילות משעשעת או מבדרת. אך לא ברור אם כדאי לקחת יותר מדי ברצינות את התחזיות המדויקות שנובעות מהמפה האסטרולוגית שלנו. ואם כן לוקחים אותה ברצינות כדאי מאוד להיות ביקורתיים, בוודאי אם על סמך תחזית זו אנחנו עומדים לעשות צעדים קריטיים בחיים.

אני עדיין תוהה כיצד סידורם הספציפי של הכוכבים והפלנטות משפיעים על האישיות שלי? מה המשותף ביני לבין בן מזל עקרב שנולד ב-1887? ומה, לעזאזל, הדמיון ביני לבין ג'וני מיטשל? בכל אופן, אני רוצה לאחל יום הולדת שמח לחברי בני מזל העקרב הסקפטיים ואל תשכחו שיש בינינו מכנה משותף ולו אחד – כולנו נולדנו במזל הטוב ביותר והחשיבה הביקורתית שלנו היא זו שהביאה אותנו למסקנה הבלתי מעורערת הזו!

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.