חדר בריחה
הומור חדשות ואקטואליה פנאי

חדר בריחה לילדים בראשון לציון או חדר אימה בצפון – המדריך המלא לעולם חדרי הבריחה בישראל

ובכן, זה קרה

אמנם שמעתם על חדר בריחה כבר לא מעט בשנים האחרונות, אבל חשבתם שזה לא בשבילכם כשהאחיינית שלכם סיפרה לכם, הנחתם שזה נישתי כשמוטי ממשאבי אנוש הזמין אתכם, ואפילו יכולתם להגיד שזה סתם טרנד כשדודה שלכם הלכה עם המשפחה.

נשברתם עם סבתא אסתר – אם אשה בת 97 עם מרפק אחד הולכת לעצור את העולם מהשמדה, הגיע הזמן שתבדקו את זה גם אתם.

ובכן, יש לנו חדשות טובות וחדשות רעות.

החדשות הטובות הן שאתם הולכים להיכנס לעולם כה רחב, כה גדול וכה קסום, עד שלא תבינו יותר את המשמעות בכל אטרקציה אחרת. תחום חדרי הבריחה בישראל הוא מהמובילים בעולם, ומאות החדרים בארץ מפוזרים מאילת ועד הגליל העליון ובעשרות נושאים שונים, מטירה קסומה שורצת דרקונים ועד תאי כלא אפלוליים.

החדשות הרעות הן שאתם הולכים להיכנס לעולם כה רחב, כה גדול וכה קסום, ואתם הולכים להיכנס אליו באיחור. בשלוש השנים האחרונות קהילת החדרים בישראל פיתחה עולם פנימי שמכיל קבוצות פייסבוק, פורטלים, אפליקציות, ואפילו שפה משלהם.

שליטה בעולם החדרים מאפשרת לבחור בקלות חדרים מעולים ונכונים עבורכם, בכל זמן שתרצו ובקלות, מאידך, אם לא תדעו לקרוא את השפה או לחפש במקומות הנכונים, יש סיכויים טובים שתזמינו לחדר שלא יתאים לכם ולדרישות שלכם.

ועל כן, ברוכים הבאים למדריך המלא לעולם חדרי הבריחה בישראל, המדריך שבו ננסה, עד כמה שאפשר, לצמצם את העולם הרחב של חדרי הבריחה לביטויי המפתח שחייבים להכיר!

חדרי בריחה ישראל – Escape room israel

ובכן, גולת הכותרת של קהילת החדרים, ובהחלט אחת ממקורות הגאווה של התחום היא ללא ספק קבוצת הפייסבוק הראשית של חדרי הבריחה בישראל. הקבוצה התוססת מכילה 40 אלף שחקנים, אלפי ביקורות חדרים, ועשרות שיחות ושאלות שעולות מדי יום. בקבוצה מתפרסמות מדי יום הנחות והגרלות אותם מפרסמים בעלי החדרים, מה שנותן לחברי הקבוצה מקומות בשורה הראשונה לכל המבצעים וההטבות בחדרי הבריחה. בקבוצה גם ניתן לשאול שאלות בנוגע לחדרים מסוימים ולעקוב אחרי חדרים שעומדים להיפתח.

Escaper

ובכן, אם קבוצת הפייסבוק היא גולת הכותרת, אז אסקייפר הוא ללא ספק יד ימינה וחוד החנית של מערכת ההזמנות. האתר, שנפתח על ידי אחד מהשחקנים הראשונים בתחום, מחובר למערכת ההזמנות של כל החדרים בארץ, ומציג בצורה הנוחה ביותר את כל החדרים הפנויים על פי אזורים.

גם שם, חדרים רבים מפרסמים הנחות בסגנון הנחות הרגע האחרון בשל חורים בלו"ז, והגולשים מקבלים מקום בשורה הראשונה.

Room.run / Escaperoom / bookescaperoom

בשנים האחרונות נפתחו לא מעט פורטלים שתפקידם לרכז את כל החדרים לאתר אחד בו ניתן יהיה בקלות לבחור בין חדר אימה לחדר משפחות, ולראות את החדרים רק על פי אזורים מסוימים. הפורטלים הם דרך נוחה ומסודרת להזמין ולראות את החדרים השונים, וכן לקבל מושג על איכות החדר. אך, יש לציין, פורטלים רבים נותנים עדיפות לחדרים המשלמים על קידום, ולכן, לעיתים, יש לקחת את הציונים והביקורות בערבון מוגבל.

ובכן, אלו כמה מהכלים החשובים ביותר בהם משתמשים בעולם החדרים, ובתוכם ניתן למצוא ביקורות על החדרים השונים. אך גם כשמצאתם את הביקורת, במידה והיא נכתבה על ידי שחקן מקצועי, היא עלולה לכלול מילים רבות שלא תכירו בהקשר הזה. ולכן, יען כי טוב ליבנו בשוקו, אל המדריך צירפנו בזאת גם מילון עברי – אסקייפרי, לנוחיותכם.

מילון עברי – אסקייפרי

תפאורה משרדית – בחדרים השונים יש תפאורות שונות על פי נושא החדר. בחדרים מסויימים תוכלו למצוא את עצמכם בעיירות קסומות בימי הביניים, ביערות אפלוליים או אפילו במאורה הסודית של צבי הנינג׳ה. חדרים בעלי תפאורה משרדית הם ההפך הגמור. כמובן, אין זו סיבה לומר שהחדר טוב או לא, אלא שמדובר בחדר עם תפאורה יותר מודרנית, מהמשרד של המנהיג האיראני ועד למעבדה סודית. לפעמים זה אומר שהחדרים האלו נוטים יותר לכיוון החידות, ולפעמים, כמובן, לא, אך זהו פרמטר שחשוב להכיר.

חדר דור ראשון – החדרים הראשונים בארץ הופיעו לפני קצת יותר משלוש שנים. חלקם טובים יותר או טובים פחות, בכל אופן רובם הגדול לא מכיל אלקטרוניקה מורכבת אלא בעיקר מנעולים שונים, והתפאורה שלהם נוטה יותר לתפאורה משרדית. החדרים האלו, שהיו הראשונים מסוגם וחלוצי הדרך בישראל, נחשבים מיושנים היום, ורק אלו שהצטיינו בחידות המעולות שלהם מסוגלים להתחרות ברמת החדרים העכשווית.

חדר דור שני – לרוב, אלו חדרים שנפתחו לפני כשנתיים, אבל הם נוטים להיפתח גם היום, בחדרים האלה יש תפאורה משמעותית טובה יותר מהדור הראשון, ועולמם של החדרים האלו הפך יותר ויותר מתקדם מבחינת גיוון העולמות שהוא יצר. החידות בחדרים אלו יותר מעשיות והן מכילות הרבה יותר אלקטרוניקה. אם בחדרים של הדור הראשון רוב החידות מובילות לקוד מנעול, בחדרים האלו יש שימוש נרחב בחיישנים ואלקטרו-מגנטים.

חדר דור שלישי – החדרים של השנה האחרונה, חדרים אלו וויתרו לחלוטין על המנעולים והחידות שלהם מכילות אלקטרוניקה ברמה הגבוהה ביותר, מחיישנים מורכבים ועד מכניקה מטורפת. התפאורה בחדרים האלו הגיעה לרמה שלא הייתה מביישת סרט הוליוודי. תוכלו למצוא את עצמכם הולכים על גשר חבלים רעוע, מטפסים על הרים או טסים בחלליות. אך כמובן, גם זה לא ערובה שהחדר טוב, אמנם זה פרמטר חשוב, אבל פרמטרים אחרים כגון משחקיות או חידות, כמו בחדרים של כל דור אחר, יכולים לספק חוויה לא טובה.

חדר מקבילי וחדר לינארי – בחדרי בריחה יש חידות רבות, וחדרים שונים בונים את המשחקיות בצורות שונות. שניים מהפרמטרים שחשוב להכיר הם ללא ספק לינאריות ומקביליות. חדר לינארי הוא חדר שהחידות בו פזורות בצורה סדירה והמשכית, כלומר, ניתן להתקדם בחדר בסדר עבודה אחיד, חידה מובילה לחברתה, והחדר מתקדם בסיפור מסוים ורציף.

חדר מקבילי הוא חדר שהחידות בו פזורות בצורה כזו שניתן לפתור כמה חידות במקביל, כך שכמה חידות מובילות לפתרון, שמוביל לסדרת חידות מקביליות אחרות. חדרים אלו נוטים להתאים יותר לקבוצות גדולות, שכן ניתן יותר להתפזר בחדר, ולא נוצרים עיכובים בפתחם של חידות.

אווירה מול חידות – אחת מצורת החלוקות הראשית בה מחלקים חדרים, היא לשני הפרמטרים האלו. ישנם אסקייפרים שאוהבים יותר מכל חדרים עם אווירה טובה וסיפור, וישנם שמעדיפים חידות טובות ומשחקיות נכונה, ומחשיבים הרבה פחות את האפקטים והאווירה בחדר. אין כמובן תשובה לא נכונה, אך כדאי להבין לאיזה סוג חדרים אתם נמשכים, בכדי שתוכלו למצוא את החדרים המתאימים לכם. כמובן שיש חדרים שמשלבים את שניהם.

יש חדרים בארץ שאף לקחו את האווירה צעד קדימה, כמו חדרי פרפומנס (חדרים שהם מעין הצגה) או חדרי פעולה (חדרים הדומים יותר למשימות אתגריות, ופחות מתמקדים בחידות).

ובכן, זהו! עכשיו שעברתם על המדריך השלם לחדרי הבריחה בישראל, תוכלו להתמצא יותר במקורות הרלוונטיים ולהזמין מקום לחדרים שיתאימו לכם ביותר.

זה הצ׳אנס שלכם להחזיר סוף סוף לסבתא אסתר, ולהראות לה מי באמת לא בעניינים והגיע הזמן שהיא תמצא מישהי כי היא לא נהיית צעירה יותר!

מאמר זה נכתב באדיבות puzzles – מתחם חדרי בריחה בראשון לציון המכיל כמה מהחדרים המתקדמים בארץ הן מבחינת החידות, והן מבחינת התפאורה.

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *