בחירות 2015
כללי

בחירות 2015: ביי ביי 2 מיליארד שקלים

2 מיליארד שקלים – האם מישהו אי פעם ראה סכום כסף כזה במו עיניו, לא ככותרת בעיתון או כנתון מספרי יבש באיזה דו"ח? בכמה מזוודות שחורות סכום כזה נכנס? כמה חדרים אפשר למלא בו? זו תמונה שכל כך קשה לדמיין בראש, כמעט הוא האתגר להסביר ולתרגם במדויק רגשות. ובכן, 2 מיליארד שקלים – זה תג המחיר של מערכת בחירות 2015, וזה עוד התרחיש האופטימי, אם לא יהיו חריגות מיוחדות.

עלויות התפעול של הבחירות עשויות לעמוד על סך 450 מליון שקלים – כאשר מחצית מהסכום ילך למימון המפלגות המתמודדות והמחצית השנייה לתפעול מערך הקלפיות המפואר. זה רק הכסף הקטן. ההפסד למשק בעקבות יום השבתון הכללי צפוי להיות לא פחות מ-1.5 מיליארד שקלים. אתם בטח תוהים לעצמכם, מה, מאיפה יביאו סכומים כאלה? ואיך הוצאה כזו כבדה מתיישבת עם תקציב 2015 שאושר זה מכבר? ובכן, שמאלנים, ימנים, דתיים, חילונים, יהודים וערבים יקרים – החשבון יוגש לכולנו ביום שאחרי, לא משנה מי ייבחר. ולגבי תקציב המדינה? הוא עשוי להיפסל בימים הקרובים על כל מאות דפיו.

זוכרים את הצעקות של חברי הכנסת שלא הספיקו לקרוא את סעיפי התקציב שהוגש להם שעה לפני ההצבעה? עכשיו הם בטח אומרים לעצמם, "שיו, איזה מזל שלא בזבזתי את הזמן שלי". בינתיים משרדי הממשלה יתנהלו על פי תקציב מעבר שמבוסס על תקציב 2014, רק הרבה יותר מקוצץ. אתם יכולים לנחש כמה עניינים חברתיים וציבוריים יידחקו לשוליים עד ה-17 במרץ. איך אומר אחד הסלוגנים שכבר התחילו לרוץ? מדינה בממתינה.

בדמוקרטיה אמיתית (אם יש בכלל דבר כזה) מישהו היה שואל אותנו, השוגר דדיז, אם מתאים לנו לממן עכשיו שואו פוליטי עתיר משתתפים, פירוטכניקה ולהטוטים. אבל אף אחד לא שואל, ובכל מקרה כולנו נקבל הזמנות בדואר לפרמיירה. המעט שאנחנו יכולים לעשות, שהוא דווקא הרבה, זה להפגין נוכחות ולהצביע. טובי יועצי התקשורת ואנשי יחסי הציבור הולכים לכתוב את המערכה הראשונה והמערכה השנייה. אולי אם הפעם כולנו, אבל באמת כולנו, ניגש לקלפי ונשלשל פתק, נוכל להשפיע על העלילה במערכה השלישית. הכסף בכל מקרה יתבזבז, אז לפחות שזה לא יקרה גם לקול שלנו.

בקיצור, לא משנה למי תצביעו – העיקר שתצביעו, כדי שתוכלו לכל הפחות להרגיש עם עצמכם שהבחירות האלה לא מיותרות.

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.