הקוסם מארץ עוץ
כללי

הנעליים המעוצבות היקרות ביותר בעולם

כשאומרים לכם, "תדמיינו את הנעליים היקרות ביותר בעולם" הדבר האחרון שעולה בראשכם הוא נגיד, סניקרס, נכון? אתם מתפרעים על גלי הדמיון, מדמיינים נעלי נשים מעוצבות עם אבני חן ויהלומים. תתפלאו אבל לערך ההיסטורי יש שווי כספי גבוה יותר מהיהלום הכי נדיר ביקום. תשאלו את האספנים הגדולים, הם יספרו לכם כמה הם היו מוכנים לשלם בשביל לשים יד על הנעליים המקוריות של דורות'י מהסרט הקוסם מארץ עוץ, וכנ"ל לגבי הסניקרס מהסרט בחזרה לעתיד. אז מהן הנעליים המעוצבות והיקרות ביותר בעולם?

נעלי דורות'י המקוריות
הסרט הקוסם מארץ עוץ משנת 1939 קטף רק שני אוסקרים עבור הפסקול והשיר הטוב ביותר, וגם בקופות ההצלחה לא הייתה היסטרית. עם זאת, כבודו הפנטסטי של הסרט במקומו מונח והוא נחשב עד היום לסרט הפנטזיה האהוב ביותר בתרבות האמריקנית ובהיסטוריה ההוליוודית. הנעליים של דורות'י, שהיא קיבלה מהמכשפה הרעה של המזרח הן, אם אתם זוכרים, מעניקות לה את האפשרות לשוב הביתה בסוף המסע. כיום הנעליים הללו הן פריט אספנים נחשק ביותר ויקר בטירוף.

מספר זוגות נעליים כאלו עוצבו לטובת הסרט ורק חמישה מהם נמצאו. זוג אחד נמכר בשנת 2000 תמורת למעלה מ-600 אלף דולרים במכירה פרטית בחג המולד. זוג אחר נגנב בשנת 2005 ממוזיאון במינסוטה ולא אותר עד היום. הערך המשוער של הגניבה הוא 1.3 מיליון דולר. לכבוד חגיגות היובל של הסרט חברת תכשיטים יוקרתית ששמה Harry Winston עיצבה נעלי אודם דומות להפליא בעיצוב לנעליים המקוריות אבל עם שינוי קל – בנעליים החדשות שובצו יהלומים עם 25 קראט ואבני אודם עם 1,500 קראט. מדובר בזוג הנעליים היקרות ביותר שנוצרו אי פעם ועלותן הזעומה היא 3 מיליון דולר.

נעלי ריטה הייוורת' – למי יש 3 מיליון דולר בשלוף?
שמעתם על סטיוארט ויצמן? הוא אחד ממעצבי הנעליים הכי מפורסמים בעולם. הוא מעצב עבור מיטב המפורסמים בהוליווד מזה שנים. הוא ייצר נעליים מפוארות בשווי 3 מיליון דולר שאפילו אנג'לינה ג'ולי לא זכתה להיכנס לתוכן – נעלי ריטה הייוורת'. המוזה נחתה עליו בעקבות ענידה של זוג עגילים על ידי השחקנית המוכרת. הוא שילב את העגילים בנעל ביחד עם אבני אודם, אבני ספיר ויהלומים במשקל 28 קראט. הנעליים הללו ננעלו פעם אחת בלבד – על השטיח האדום בטקס האוסקר בשנת 2006, על ידי השחקנית דאז קתלין יורק. היום הנעליים נמצאות ברשותה של הבת של הייוורת', הנסיכה יסמין אגא חאן (שתהיה בריאה עם שם כזה).

הסניקרס הכי יקרות בהיסטוריה האנושית
בשנת 2011 חברת נייק נענתה בחיוב לעצומה חברתית המונית שקראה לשווק את נעלי הסניקרס של מרטי מקפליי מהסרט "בחזרה לעתיד 2". החברה יצאה עם מהדורה מוגבלת של דגם נחשק – Nike Mag. העבודה על העיצוב לקחה שש שנים ואחרי שלושה ניסיונות לא מוצלחים נייק הצליחה לשחזר את הדגם הנחשק.

לסוליה של הנעל יש תצוגה אלקטרו זרחנית, בטרייה נטענת שמחזיקה מעמד  3,000 שעות, והיא עשויה מחומרים חזקים בטירוף. הדגם הוצא למכירה פומבית ב-EBAY  באותה שנה והרווחים מן המכירות נתרמו לקרן של מייקל ג'יי פוקס לטובת ריפוי מחלת הפרקינסון. המחיר ההתחלתי היה 10 אלף דולר לזוג ואחד מהם נמכר אף ב-90 אלף דולר.

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.