קונדיטוריה טבעונית
כללי

לא על הטופו לבדו…!

לכל טבעוני יש את הפעם הראשונה. לא אני לא מדבר על הארוחה הראשונה ללא בשר, תסלחו לי. אני מדבר על הפעם הראשונה שבה הצהיר בארוחה רבת משתתפים שהוא טבעוני, מה שהוביל לשליחת מבטים לעברו כאילו הרגע הודיע שבכוונתו להגיע לכוכב שביט בעזרת יאכטה הממונעת על ידי קיפודי ים.

לי זה קרה לפני כמה שנים ואתם יכולים לנחש שזה לא ארע כאשר ישבתי בקונדיטוריה טבעונית. זה התרחש כאשר ישבתי בחדר האוכל בקיבוץ בצפון. במהלך היום חברי הקיבוץ ראו בי בחור אחראי, בנוי היטב ויצרני, אולם אז הגיע אותו רגע שבו שאל אותי אחד החברים מדוע איני מעמיס בשר מהבופה ישר לצלחתי. עניתי חלושות לאותו חבר, אולם בתוך פחות מדקה כבר הוכרזתי בפני כל 40 החברים שהיו באותה עת בחדר האוכל שאני טבעוני. כולם התבוננו בי בעיניים גדולות, ציפו שאקום ואתן איזה נאום על סגולותיו של בד הקנבס. מפינת החדר הרגשתי מבט חודר של חבר שבדיוק הוציא להורג בביס אחד בלבד פיסת סלמי. מיותר להוסיף שלא התקבלתי כחבר לקיבוץ הזה.

ומדוע התחלתי עם הסיפור הקטן הזה? לא כדי לזכות ברחמים שלכם, זה בטוח. אני טבעוני זה 10 שנים ואני עדיין מקבל תגובות כמו "מה אתה טבעוני?…וואלה..אבל אתה נראה לגמרי נורמאלי". וזה מדהים כי בארצות הברית לבדה יש יותר מ-10 מיליון אוכלי עשב (כפי שאתם אוהבים לגנות אותנו), ועוד מיליונים שהם פנאטים בכל מה שנוגע בבריאות, בסין ובהודו מרבית האזרחים הם צמחונים או טבעונים, עשרות אלפי אנשים עוד רואים בצייד ענף ספורט (לרבות בית המלוכה הבריטי) ואיכשהו יוצא שאנחנו הפסיכים????

אם נשים את הקלפים על השולחן, אתם לא ממש יודעים הרבה עלינו. האם אנחנו אוכלים דגים? מה אנחנו מרגישים ליד אדם שאוכל נקניקה או המבורגר? איזה קינוחים אפשר למצוא בקונדיטוריה טבעונית? והאם אנחנו מתים מחוסר בפרוטאינים וויטמין B-12? אין לכם שום מושג. אז בואו נעשה כאן סדר.

אני אתחיל בתרגיל מחשבתי. תנסו לדמיין אדם "רגיל", כזה שאוכל אוכל רגיל, יש לו חברים, מבלה בשעות הפנאי, עובד מדי יום, משלם מיסים וכו'. עכשיו, מאותו אדם רגיל שאתם מדמיינים תסירו את תפריט תזונתי שכולל כל דבר שיש לו עיניים, והופ – יש לכם טבעוני. בן אדם נורמאלי לחלוטין סוף סיפור.

אז כן אנחנו אוכלים במסעדה או בקונדיטוריה טבעונית ויש לנו את הטופו. אותו מוצר טבעוני שרבים צוחקים עליו ורבים מעדיפים לחיות בלעדיו. אבל יש לי חדשות עבורכם, טופו הוא ממש כמו סושי. אם הוא מבושל היטב הרי שמדובר במעדן קולינרי, אם הוא מבושל לא כראוי – הוא קטלני, לא פחות ולא יותר. אבל הכלל הזה נכון לגבי כל מוצרי הגלם בכל מטבח.

נכתב בשיתוף בייק בייקרי – קונדיטוריה טבעונית וסדנאות אפייה

 

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.