שדה אורגני
טכנולוגיה כללי למשרד ולבית פנאי

העולם מתקדם לדשן אורגני

עבור חקלאים וגננים אורגניים קרקע העשירה בחומרים מזינים היא המפתח לגידול ירקות משובחים, פירות עסיסיים, שפע של פרחים, עצים תמירים ושיחים מלאים.
ואכן חקלאים אורגניים בתחילת דרכם ניצבים לא פעם בפני שאלות הנוגעות לטיב הקרקע: הייתכן שהאדמה סובלת ממחסור בחומרים מזינים? אולי מרכיבי האדמה הקיימים לא אופטימליים? האם רמת ה – PH גבוהה מדי או שמא היא נמוכה מדי?

שאלות אלו הן שאלות טובות וחשובות, אולם אם מבינים היטב את ההבדל בין דישון כימי לבין דישון אורגני איכותי, מבינים למעשה שאין כאן שאלה בכלל.

דשן כימי לעומת דשן אורגני

חשוב להבין כי דשנים אורגניים איכותיים משמשים הן מקור מזין לצמחים והן מקור מזין לקרקע. זהו גם אחד ההבדלים הבולטים והחשובים ביותר בין דישון כימי לאורגני, וזהו גם ההבדל בגישה בין השניים ביחס לטיפול באדמה. דשנים כימיים מסיסים אמנם מכילים מלחים מינרליים אותם השורשים סופגים במהירות. אולם מלחים אלו אינם מהווים מקור מזין למיקרואורגניזמים שבאדמה ולתולעי האדמה, ולמעשה הם בעצם דוחים את תולעי האדמה מאחר והם מחמצנים את האדמה.

עם חלוף הזמן, קרקעות שהוזנו בדשן כימי סינטטי בלבד מאבדות את החומרים האורגניים אשר טמונים בהן וכן את כל האורגניזמים החיים והחיוניים שמסייעים ביצירת אדמה איכותית. וככל שרכיבי האדמה החיוניים מצטמצמים ויכולת אחזקת המים של האדמה נחלשת, ישנם יותר רכיבי דישון כימיים נספחים באדמה. או אז, עולה הצורך בכמויות הולכות וגדלות של כימיקלים לגירוי התפתחות הצמח.

ואם לא די בכך, אז גם תהליך הייצור של דשנים כימיים נסמך על מקורות שאינם מתחדשים דוגמת: גז טבעי ופחם. אך אם עושים שימוש בדשן אורגני אפשר להימנע מכל הבלגן הזה.

מתכונים טבעוניים

למרבה המזל יש היום יותר ויותר פתרונות דישון אורגניים אמיתיים ואיכותיים בשוק. דשנים אלו עשויים מצמחים ורכיבים טבעיים או לסירוגין הם מופקים מאבנים מינרליות. עם זאת, הסטנדרטים שקבעו מקבלי ההחלטות שנועדו להבחין בין דשנים אורגניים לכימיים הם סבוכים לעיתים עמומים, מה שמותיר אותנו, החקלאים האורגניים, מעט מבולבלים.

וכך קורה שאנחנו עומדים מול דשנים מסחריים של מותגים שונים, תוהים באם הם באמת אורגניים, טבעיים ובטוחים, או לאו. ההמלצה שלנו: חפשו דשנים שרשומים עליהם ביטויים דוגמת "אורגני טבעי" (Natural organic), חפשו "שחרור איטי" (Slow release) או "Low analysis". בנוסף, התייעצו עם מומחים ועם חקלאים אורגניים ותיקים.

המעבר לדשן אורגני – קללללללל

אם אתם חקלאים שמבצעים ממש בזמן הקרוב את המעבר מדישון כימי לאורגני, ייתכן ואתם חוששים, אולי אתם חושבים שהמעבר יהיה מסובך ופחות נוח מדישון כימי מוכן. אבל האמת לא יכולה להיות רחוקה מכך. דשנים אורגניים הם נוחים לשימוש ויעילים מאוד. לא תצטרכו להתאים מחדש את התזונה של הצמחים שלכם (אלא אם כן ממש ממש משעמם לכם).

נכון, יש חקלאים שמפזרים קצת תוספי Blood Meal סביב ירקות כגון עגבניות או קמח עצמות לקראת הפריחה, אך מרבית החקלאים האורגניים יכולים בהחלט להסתפק בהחלט בנוזל הדשן האורגני הקנוי או בתערובת הדשנים האורגנית המוכנה.

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *