מסעדות טבעוניות בישראל
כללי

מסעדות טבעוניות בישראל – תמונת מצב

לפני שאספר לכם את הסיפור הטבעוני בישראל, ניגש לכמה נתונים מעניינים שמגיעים אלינו דווקא מארצות הברית של אמריקה:
• בסקר שנערך בשנת 2011 עולה כי כ-47% מכלל האמריקנים מנסים להפחית את כמות הבשר שהם צורכים.
• אסטרטגיים שיווקיים ופרסומאים אמריקנים ממליצים כמעט לכל מסעדה אם לא להפוך למסעדה טבעונית או טבעונית בחלקה אז לפחות להוסיף לתפריט מספר הולך וגדל של מנות טבעוניות. זאת על מנת לשפר את סיכויי המסעדה להצליח בשוק תחרותי וכן כדי להתאים את התפריט למגמות החדשות שמסתמנות.

המהפכה הטבעונית כבר כאן, מזמן.

אם נתבונן היטב בתפריט הישראלי נראה שמראש הוא מצויד במאכלים טבעונים: חומוס, טחינה, סלטים או פלאפל הם רק חלק מהמאכלים הטבעוניים המוטבעים בתפריט הישראלי ויש עוד כמה. יתרה מכך, אם אי פעם חיפשתם צימר באזור הצפון בוודאי פגשתם ביישוב אמירים, שמבוסס כולו על עקרונות הטבעונות, יישוב שהוקם כבר בשנות ה-50 של המאה ה-20. אבל זה עוד לא הסוף, תודות למגישת החדשות הידועה מיקי חיימוביץ' הונהגה נורמה בישראל המכונה "שני ללא בשר", נורמה שמתחילה להשתרש במקום הכי חשוב – מערכת החינוך הישראלית.

עכשיו אי אפשר להתעלם מזה, המהפכה הטבעונית נמצאת בכל מקום במדינה שלנו. יש לנו קורסים לבישול טבעוני, חנויות טבעוניות, בלוגים, אתרים וכן אפליקציות שיסייעו לנו לאתר מסעדה טבעונית באזור שבו אנחנו נמצאים או אפילו למצוא מסעדה "רגילה" שהשכילה להציע מנות טבעוניות.
בשנים האחרונות יש יותר ויותר מסעדות טבעוניות (וגם צמחוניות) בישראל ואנחנו בהחלט לא מדברים רק על מדינת תל אביב, כי אם על כל רחבי הארץ. יש מסעדות שעשו מהפך והפכו ממסעדות "מסורתיות" למסעדות על טהרת הטבעונות, למשל מסעדת ננוצ'קה המפורסמת, תוכלו למצוא היום די בקלות שווארמה טבעונית (לקחת לדרך), חברות קייטרינג שמציעות מנות טבעוניות בלבד, ויש גם רשת קפה ידועה שמציעה חלב סויה במקום חלב פרה ומנות טבעוניות.

לסיכום, חשוב לי לציין שאני טבעונית די ידידותית, אני לא נכנסת לצלחת של אף אחד ואני מאמינה שזה לא העסק שלי להגיד לאחרים מה לאכול ומה לא לאכול. אני זוכרת היטב איך עד לא מזמן נהניתי עד מאוד מסטייק שנח לי על הצלחת, ובעצם אף פעם לא חשבתי על זה עד שהתחלתי לחשוב על זה. נכון להיום אני טבעונית כבר 4 שנים, אני יודעת שאני ממש לא לבד, אבל אני גם יודעת שהדרך עוד ארוכה. כך למשל, אתמול יצאתי עם חברים ומאחר ולא אכלנו במסעדה טבעונית או כזו שיש לה דוגמאות למנות טבעוניות – שוב חזרתי רעבה הביתה. אין מה לעשות מדי פעם זה קורה, אבל אני יודעת שלאט לאט דברים מתחילים להשתנות בענף המסעדות והמזון בישראל… ולטובה!

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.