שילוט לנכים
כללי משפחה

תו נכה – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

תו נכה – חידושים ועדכונים בתחום

מהו תו נכה?

תו נכה, או בשמו הרשמי "תג חניה לנכה" הוא תעודה המאשרת את זכותו של אדם הסובל מנכות כלשהי וקיבל אישור רשמי לכך, לחנות במקומות ייעודיים. תו הנכה מאפשר להחנות את הרכב במקומות המסומנים כחניות לנכים ואף במקומות בהם החניה אינה מותרת, אלא שהחוק התיר אותה עבור אוכלוסייה ספציפית.

דברים שחשוב לדעת על תו נכה

  • ניתן לקבל תו נכה לחניה עבור שני כלי רכב, אם שני כלי הרכב משמשים להסעת הנכה. זאת, גם אם שני כלי הרכב אינם בבעלותו של הנכה.
  • השימוש באפשרויות שמתיר תו הנכה תקפות רק כאשר הוא נמצא ברכב, בין שהוא נוהג ובין שהוא נוסע.
  • ישנם מקרים רבים בהם ניתן להחנות את כלי הרכב בחניה המסומנת בכחול לבן, גם אם אין שלט המורה על הותרת החניה לנכים. החניה היא ללא תשלום. תקנה זו הינה ספציפית למקרים מסוימים ויש לברר היכן היא תקפה.
  • תו חניה לנכה מאפשר פטור מתשלום על חניה במקום ציבורי.

צעדים הננקטים כנגד נהגים החונים בחניית נכים

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה מצערת במסגרתה נהגים חונים בחניות נכים אף על פי שאינם מחזיקים בתו חניה לנכה. נכים המתמודדים עם קשיי ניידות וניעות במרחב הציבורי נאלצים להרחיק ולהחנות את הרכב במקום המצריך מהם מאמצים רבים לירידה מהרכב ולהגעה ליעדם.

על מנת להתמודד עם הבעיה, משרד התחבורה הודיע ביוני 2018 כי יקים מאגר כלי רכב המורשים לשאת את תו החניה ולהפעילו. מאגר זה יאפשר לשוטרים לבצע אכיפה כנגד נהגים החונים בחניות נכים בניגוד לחוק.

שאלות ותשובות

כדי להקל את השימוש במאגר החדש, ריכזנו עבורכם שאלות נפוצות העולות פעמים רבות מצד גולשים.

למי יש גישה למאגר?

המאגר מפורסם באינטרנט וגלוי לכל, והוא מאפשר לכל מאן דבעי לעקוב אחר הרשומים בו. ניתן לגשת למאגר באתר זה. המאגר מאפשר לשוטרים ואזרחים, בעלי חניונים ומאבטחים, שומרים וכל מאן דבעי, להשוות בין מספר הרישוי של הרכב ובין הנתונים ממאגר הנתונים המעודכן של משרד התחבורה.

מה הם יתרונות המאגר?

מאגר משרד התחבורה הזמין מאפשר הימנעות מבירוקרטיה מיותרת, שעות ארוכות של המתנה וחוסר אונים של אזרחים, נהגים ושומרים נוכח אי כיבוד החוק מצד נהגים החונים בחניות נכים.

הנגשת המידע מיועדת להקל על אכיפת החנייה בחניונים ציבוריים ופרטיים, חניוני רחוב, חניות ציבוריות, חניות מוקצות לנכים ועוד.

איך אוכל לדעת אם המאגר מעודכן או לא?

המאגר מתעדכן מדי יום כך שניתן לגשת אליו בכל עת על מנת לוודא אם רכב מסוים יכול לחנות בחניה הייעודית או לא.

חשוב לדעת

חשוב לדעת שתהליך הגשת בקשה לקבלת תו נכה הוא תהליך ארוך ולעתים אף מסורבל. במסגרת התהליך, על האדם המבקש את תו הנכה להנפיק תעודות, אישורים ואסמכתאות המעידות על היקף הנכות ותחולתה. במקרים רבים, נכים נדרשים לטרטורים חוזרים ונשנים על מנת להנפיק את התעודות הרצויות והאישורים הרלוונטיים.

במקרים רבים, ניתן ואף רצוי לפנות אל איש מקצוע המתמחה בתחום לצורך ייעוץ, ליווי והנחייה מתאימים.

שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *