חתול שמן
בעלי חיים ויראלי פנאי תזונה ואורח חיים

החתול השמן: איך נלחמים בתופעת ההשמנה?

יש משהו מאוד חמוד בחתולים שמנים. כיף להתכרבל אתם, כיף לצחוק עליהם, כיף ללטף אותם, אבל בואו נהיה רגע רציניים: ככל שהחתול שמן כך או אורח חייו מתקצר והוא נמצא בסיכון עצום לשלל בעיות בריאותית. אם אתם אוהבים את החתול שלכם, וסביר להניח שאתם אוהבים, תעשו הכול כדי שהוא לא יהיה שמן. באופן כללי "השמנת יתר" היא בעיה שהעולם המערבי סובל ממנה מאוד.

כולם סובלים: בני אדם, חתולים וכלבים. סתם לידע כללי, בשביל לסבר את האוזן, בין 25% ל-40% מהחתולים שפוקדים את הווטרינר לוקים בבעיה של עודף משקל. מה זה אומר בתכלס? שיש חוסר איזון של בין כמות הקלוריות שנכנסת לגופו של החתול לבין כמות הקלוריות שהגוף שלו שורף. חתול שמן עלול לסבול משלל בעיות בריאותיות: מחלת הסוכרת, בעיות לב, קוצר נשימה, בעיות מפרקים ותנועה, כבד שומני ועוד צרות צרורות.

דעו לכם שיש שני מצבים אפשריים של השמנה אצל חתולים:
עודף משקל – זה אומר עודף של כ-15% מעל משקלו הרצוי של החתול.
השמנת יתר –  זה כבר אומר עודף שנע בין 20% ל-25% מעל המשקל הרצוי של החתול. במצב כזה החתול נפגע מאוד ביכולת התפקוד שלו והבריאות שלו אינה תקינה וחשופה למחלות לא נעימות.

מזון לכלבים וחתולים

כיצד להילחם בתופעת ההשמנה?

לכל בעיה יש פתרון, וכאן הוא טמון בשינוי דפוסי האכילה של החתול. השיטה להורדת במשקל של חתול שמן היא שילוב בין הגבלה של כמות הקלוריות במזון באמצעות מתן מזון רפואי דיאטטי ביחד עם שינוי אורח החיים של החתול שכולל אכילה מפוקחת ועלייה בכמות הפעילות הגופנית. זה נשמע דיי דומה לאופן שבו בני אדם עושים דיאטה, לא?

אז הנה כמה טיפים איך משנים את האופן שבו החתול אוכל ופועל:

  • נותנים את האוכל באופן מדויק – הצטיידו בכוס מדידה שתואמת את סוג המזון שבו אתם מאכילים את החתול. אם אין כזו שמגיעה ביחד עם אריזת המזון שלו, אז פשוט אפשר לקחת כוס ביתית שהיא תשמש אתכם לשם המדידה. שוקלים את הכוס על משקל מטבח ביתי כשהיא ריקה, ואז ממלאים אותה בהתאם למשקל המשנה המומלץ שרשום תמיד על גב האריזה של המזון שאתם נותנים לחתול. מסמנים את גובה אליו הגיע המזון בכוס. מעכשיו תשתמשו בכוס הזו באופן תדיר כדי לתת אוכל לחתול ותדעו בדיוק כמה אוכל הוא צריך לקבל. תזכרו רק שההנחיות על האריזה הן ביחס לחתול ממוצע ולכל חתול יש מטבוליזם ייחודי לו. כדאי להתייעץ עם הווטרינר קצת בעניין הזה של כמה בדיוק לתת, ולהקפיד על המנה המומלצת כאילו חייכם תלויים בזה!
  • להיזהר עם החטיפים – זה נורא כיף לצ'פר את החתול הטוב והחמוד שלנו, שהיום לשם שינוי לא שרט את הספה או עלה לנו על המיטה, אבל צריך לא להגזים עם זה. חשוב לקצץ בכמות של החטיפים ולחשוב אותם ממש כחלק מהכמות הקלורית המומלצת ליום לחתול. חטיפים לא צריכים להעלות על 10% מהכמות הקלורית הזו. אין צורך להפסיק לתת חטיפים כמובן, רק להקפיד על הכמות ועל האיכות שלהם.
  • אין יותר בופה – תמו להם ימי ההאכלה החופשית – לחתול שמן אסור, אבל פשוט אסור, להשאיר מזון במתקנים של האכלה עצמית למיניהם. לכו לפי מה שכתוב בסעיף הראשון – האכלה מבוקרת.
  • מים וששון – קערת המזון ריקה ויתומה? נהדר, מלאו במקום זאת את קערת המים במים טריים. חלק ניכר מהחתולים באים לשתות כשהם שומעים שממלאים להם את הקערה. זה ישביע את בטנו של החתול השמנמן שלכם ובריא לו.
שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת עבור מגזין בלוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *